Jakie zabezpieczenie lakieru samochodowego wybrać? Radzi Detailing House

14 godzin temu
Fot. Detailing House

Na rynku mamy bardzo dużo produktów do zabezpieczenia lakieru samochodowego. Nic więc dziwnego, iż wybór jednego najlepszego rozwiązania nie jest prosty. Decyzja będzie więc zależała od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, na ile finansowo możemy sobie pozwolić oraz, jeżeli chcemy sami wykonać zabezpieczenie, to ile możemy poświęcić na to czasu, jakie mamy warunki do tego warunki (czy mamy garaż lub chociaż wiatę). I wreszcie, czy chcemy zabezpieczyć auto na długi okres czasu, czy też wracać do tego co jakiś czas i ponawiać nakładanie kolejnych produktów, bo lubimy spędzać czas w ten sposób. W tym artykule postaramy się pomóc Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Do wybory są następujące typy zabezpieczeń:

  • QD (Quick Detailier)
  • wosk
  • sealant
  • powłoka ceramiczna

1. Quick Detailer

Jest to najprostszy i najszybszy z wymienionych wyżej sposobów na zabezpieczenie lakieru. Aplikacja ogranicza się do naniesienia produktu dzięki mikrofibry na suchy, czysty lakier. Chociaż są też takie QD-ki, których można użyć na mokry lakier i spłukać (na przykład Good Stuff SiO2 Detailer). Taka aplikacja jednak skraca trwałość zabezpieczenia.

Trwałość Quick Detailerów raczej nie przekracza kilku tygodni. Dokładny czas zależeć będzie od składu konkretnego produktu oraz formy aplikacji. jeżeli w składzie jest ceramika, możemy założyć, iż efektem po nałożeniu produktu będziemy cieszyć się nieco dłużej w porównaniu do takich QD, które jej nie mają.

Jakiego efektu możemy się spodziewać po aplikacji Quick Detailera? Na pewno połysku i w większym lub mniejszym stopniu hydrofobowości. W niektórych przypadkach (np. CarPro EliXir) delikatnego przyciemnienia.

2. Wosk

Woski możemy podzielić według składu oraz konsystencji. Mamy woski naturalne lub syntetyczne. O konsystencji:

  • tłustej twardej pasty
  • mleczka
  • w sprayu

Wybór konkretnego produktu będzie zależał od tego, jakie mamy oczekiwania. o ile zależy nam na trwałości oraz ochronie lakieru, to wybierzmy raczej wosk twardy z przeważającą ilością składników syntetycznych (np. House of Wax Zircon, Dodo Juice Supernatural Hybrid Wax, ODK Echo, Collinite No. 476s).

Jeśli natomiast chcemy, aby wosk dodał lakierowi jak najwięcej połysku i uwydatnił jego kolor, to polecamy woski naturalne w dowolnej konsystencji (np.: Innovacar G1 Glossy, Funky Witch Mystic Shine, ODK Waxed Junkies Cult Classic).

Przy wyborze takiego zabezpieczenia, jakim jest wosk, warto przygotować odpowiednio lakier poprzez dekontaminację i zastosowanie cleanera. To zmaksymalizuje trwałość i efekt wizualny.

Fot. Detailing House

3. Sealant

Jest to syntetyczny produkt w płynie lub mleczku. Chroni lakier od kilku tygodni do mniej więcej 3 miesięcy.

Jeśli ma w swoim składzie SiO2 to jest odpowiedni do pielęgnacji nałożonych już wcześniej powłok ceramicznych. Aplikacja takiego sealantu z reguły jest zbliżona do aplikacji QD. Przy tłustszych produktach musimy poświęć nieco więcej czasu w jego dotarcie, aby nie pozostawił smug. Najlepiej dokładnie przeczytać zalecenia producenta.

4. Powłoki ceramiczne

Jest to zdecydowanie najdroższy i najbardziej czasochłonny sposób ochrony lakieru ze wszystkich wymienionych w tym artykule, ale co za tym idzie też najbardziej trwały. Tutaj najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie lakieru przed aplikacją oraz warunki samej aplikacji. Aby powłoka jak najlepiej związała się z lakierem powinniśmy przeprowadzić wieloetapowe mycie pojazdu, czyli tzw. dekontaminację oraz korektę lakieru.

Powłoki ceramicznie w trakcie nakładania są wrażliwe przede wszystkim na temperaturę i wilgotność powietrza, dlatego najlepiej jest aplikować produkt w zamkniętym i ciepłym pomieszczeniu. Optymalna temperatura oscyluje między 21 a 30 stopni.

Fot. Detailing House

Aby powłoki chroniły nasz lakier możliwie jak najdłużej wymagają odpowiedniego dbania o nie. Mycia produktami dedykowanymi do ich pielęgnacji oraz okresowych tak zwanych serwisów powłoki.

Czym odwdzięczy się nam zabezpieczony lakier? Wolniejszym brudzeniem się, łatwiejszym myciem, ograniczonym i spowolnionym blaknięciem i utlenianiem (przez ochronę przed promieniami UV) oraz lepszym wyglądem wizualnym (wysoki połysk i/lub podwyższona głębia koloru).

Pamiętajmy o tym, iż żadna, choćby najdroższa i najbardziej zaawansowana technologicznie powłoka nie ochroni lakieru przed zarysowaniem. Można natomiast zminimalizować ryzyko mikrorysek podczas mycia, używając odpowiednich technik i akcesoriów.

Jak widać typów zabezpieczeń jest sporo, a producenci ciągle prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych i bardziej zaawansowanych produktów. Mimo wszystko mamy nadzieję, iż chociaż w pewnym stopniu ułatwiliśmy Ci wybór. jeżeli pojawiły się jakieś pytania, możesz napisać, zadzwonić lub odwiedzić osobiście sklep Detailing House. Obsługa chętnie Ci pomoże.

Detailing House
Starogardzka 117, 83-010 Straszyn
tel. 797 950 140
e-mail: [email protected]
Idź do oryginalnego materiału