Jak myć samochód na myjni z aktywną pianą?

apjgarage.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Jak myć samochód na myjni z aktywną pianą


Regularne mycie samochodu jest ważnym elementem pielęgnacji auta. Dzięki takim usługą jak mycie detailingowe, można zadbać o lakier pojazdu. Jednak w codziennej pielęgnacji, coraz bardziej popularne staje się mycie auta na myjni z pianą aktywną. Ta metoda nie tylko skutecznie usuwa brud, ale jest równocześnie bezpieczniejsza dla karoserii. Na czym dokładnie polega? Jak myć auto aktywną pianą? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Myjnia z aktywną pianą – jak to działa?

Jak myć samochód na myjni z aktywną pianą? Cały proces polega na kilku krokach, dzięki którym można dokładnie wyczyścić auto, bez narażania powłoki lakierniczej na jakiekolwiek zarysowania. W pierwszej kolejności na powierzchnię samochodu aplikuje się specjalną pianę, a dokładniej grubą warstwę specjalnego środka czyszczącego, który jest całkowicie bezpieczny dla karoserii – gdyż działa on chemicznie, a nie mechanicznie tak jak szczotki. Ten preparat doskonale rozpuszcza wszelki brud i zanieczyszczenia, w tym tłuszcz, błoto, a choćby ptasie odchody. Po nałożeniu aktywnej piany przystępuje się do mycia zasadniczego, potem spłukiwania, nakładania wosku, osuszania i na koniec nabłyszczania pojazdu.

Aktywna piana

Jak wyżej wspomniano, aktywna piana jest specjalnym środkiem czyszczącym, który działa na różnego rodzaju zanieczyszczenia w sposób chemiczny. Jednak w odróżnieniu od standardowych preparatów chemicznych, ma ona gęstą konsystencję, która przywiera do karoserii auta, dzięki czemu skutecznie rozpuszcza brud. Jak myć auto aktywną pianą na myjni? Najważniejszą zasadą podczas takiego mycia jest to, żeby równomiernie pokryć pianą cały samochód. Aplikację należy zacząć od dolnych partii powierzchni auta (to właśnie tam znajduje się najwięcej zanieczyszczeń), a kończąc na szybach i dachu. Kolejną istotną kwestią jest pozostawienie piany na karoserii na określoną ilość czasu, aby mogła ona zadziałać. Tu pojawia się pytanie: aktywna piana, ile czekać, aby uzyskać najlepszy efekt? zwykle wystarczy około kilku minut. Warto jeszcze wspomnieć o tym, żeby aktywną pianę rozprowadzać na suchej i nierozgrzanej karoserii.

Mycie zasadnicze

Po odczekaniu odpowiedniego czasu można przystąpić do mycia zasadniczego dzięki wysokociśnieniowego strumienia wody. Należy go kierować pod kątem, dzięki czemu skutecznie wypłucze brud, choćby z trudno dostępnych miejsc. Wypłukiwanie aktywnej piany wodą pod ciśnieniem to po prostu mycie polegające na usuwaniu rozpuszczonych zanieczyszczeń z każdego elementu samochodu.

Mycie szczotką

Może się zdarzyć tak, iż mycie pianą aktywną na myjni bezdotykowej nie usunie całego brudu, można wtedy użyć szczotki. Jednak należy tu podkreślić, iż stosowanie tej rzeczy wymaga ostrożności, ponieważ bardzo łatwo można zarysować nią powierzchnię samochodu. Na szczęście na myjniach zwykle dostępne są szczotki z włosiem miękkim, które są bezpieczne dla karoserii. Warto jednak przed użyciem szczotki upewnić się, iż jest ona czysta, czy nie posiada jakichś twardych drobinek brudu, które mogłyby uszkodzić powłokę lakierniczą auta. Istotne jest również to, żeby nie przyciskać jej zbyt mocno do powierzchni samochodu, ale jedynie delikatnie przesuwać.

Spłukiwanie

Wiedząc już, jak myć samochód pianą aktywną, warto dowiedzieć, jak prawidłowo powinno spłukać cały samochód wodą. Należy do tego użyć wody pod wysokim ciśnieniem. Spłukiwanie piany trzeba zacząć od dachu auta i stopniowo przechodzić w dół, upewniając się, iż wszystkie zanieczyszczenia, a także resztki piany zostały usunięte (zwłaszcza z trudno dostępnych punktów, takich jak na przykład wnęki kół, uszczelki, nadkola oraz listwy). Dokładne spłukiwanie nie tylko zapobiega powstawaniu nieestetycznych zacieków, ale i ułatwia wykonywanie kolejnych etapów tego zabiegu.

Nakładanie wosku

Po umyciu auta aktywną pianą i dokładnym jej spłukaniu można przystąpić do kolejnego kroku, którym jest nakładanie wosku. Jest to niezwykle istotny element pielęgnacji karoserii, gdyż tworzy on ochronną warstwę na lakierze, co chroni karoserię między innymi przed szkodliwymi promieniami słonecznymi i oczywiście przed zanieczyszczeniami. Na myjni z aktywną pianą spotkać można z opcją woskowania, która polega na automatycznej aplikacji wosku w formie rozpylonej. Warto zawsze chwilę odczekać po nałożeniu wosku, co wzmocni jego efekt ochronny.

Osuszanie i nabłyszczanie

Ostatnim etapem mycia samochodu aktywną pianą jest osuszanie i nabłyszczanie. Auto powinno być dokładnie osuszone po zakończonym myciu i woskowaniu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pozostawiona woda na lakierze może prowadzić do tego, iż na karoserii powstaną zacieki. Na myjni z pianą często dostępna jest również opcja automatycznego suszenia i nabłyszczania, która polega na wykorzystaniu silnego strumienia powietrza do usuwania wody z powierzchni samochodu. Zaś nabłyszczanie podkreśla efekt czystego lakieru. Można także użyć miękkiej i czystej ściereczki z mikrofibry, aby manualnie osuszyć lakier bądź zaaplikować preparat nabłyszczający.

Regularne mycie a wpływ na stan karoserii

Regularne mycie samochodu aktywną pianą ma duży wpływ na zachowanie dobrego stanu karoserii. Takie mycie pozwala dokładnie usunąć brud, który niekorzystnie wpływa na lakier. Co więcej, częste mycie pojazdu zapobiega osadzaniu się nie tylko brudu, ale i tłuszczu. Dodatkowo stosowanie wosku ochronnego po każdym myciu zwiększa odporność powłoki lakierniczej na działanie zanieczyszczeń drogowych. Dlatego warto wiedzieć, jak myć aktywną pianą, aby osiągać najlepsze efekty.

Czego unikać podczas mycia auta pianą aktywną?

Podczas mycia auta pianą aktywną warto stosować się do kilku zasad:

  • unikanie mycia auta w pełnym słońcu – wysoka temperatura sprawia, iż piana gwałtownie wysycha, co może przyczynić się do powstawania smug, zacieków, a czasem choćby odbarwień
  • zadbanie o dokładne spłukanie – resztki piany na karoserii mogą prowadzić do powstawania plam
  • unikanie stosowania zbyt dużej ilości piany – nadmiar piany jest trudny do spłukania
  • regularne wymienianie ściereczki do osuszania
  • dokładne zamykanie drzwi i okien – aktywna piana nie powinna dostawać się do auta, ponieważ nie jest przeznaczona do czyszczenia jego wnętrza
  • unikanie zbyt długiego czekania po aplikacji piany na auto – zbyt długi czas może sprawić, iż pianę ciężko będzie spłukać

Mycie samochodu na myjni z aktywną pianą to bardzo skuteczny i bezpieczny sposób na utrzymanie lakieru w dobrym stanie. Regularne mycie nie tylko zapewni karoserii ładny wygląd, ale może również chronić powłokę lakierniczą przed uszkodzeniami.


Idź do oryginalnego materiału