Od pewnego czasu eksperci alarmują o wyraźnym pogorszeniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Chociaż dane z ostatnich miesięcy nie są dramatyczne, wyraźnie widać odwrócenie trwającego w ostatnich latach pozytywnego trendu. W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku aż o 10 proc. wzrosła liczba wypadków drogowych. Zanotowano też duży wzrost liczby ofiar śmiertelnych. Reklama
Straż miejska znów dostanie fotoradary? Apel posłów Lewicy
Na pogarszającą się sytuację zareagowali posłowie Lewicy, którzy we wrześniu tego roku wystosowali do ministerstwa infrastruktury interpelację. Politycy poruszyli w niej temat przywrócenia straży miejskiej prawa do korzystania z fotoradarów.
W piśmie czytamy m.in., iż zmiana przepisów z 2015 roku, na mocy której odebrano strażom gminnym uprawnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego przy użyciu fotoradarów, znacząco utrudniła samorządom podejmowanie działań. To z kolei przełożyło się na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Posłowie powołując się na badania Instytutu Transportu Samochodowego, zwrócili uwagę, iż w miejscach, gdzie strażnicy miejscy najczęściej instalowali swoje fotoradary, prędkość przekraczało 73 proc. kierowców.
Autorzy petycji poprosili ministra spraw wewnętrznych i administracji o ustosunkowanie się do kwestii ewentualnego przywrócenia prawa strażnikom miejskim do wykonywania kontroli ruchu drogowego przy użyciu urządzeń rejestrujących. Chociaż na stanowisko resortu przyszło nam trochę poczekać, niedawno na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pojawiła się odpowiedź na złożoną interpelację. Udzielił jej Stanisław Bukowiec - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Ministerstwo odpowiada. Nie ma takiej potrzeby
Bukowiec podkreślił, iż zagadnienia związane z funkcjonowaniem straży gminnych (miejskich) są rozpatrywane na forum powołanej 21 maja 2024 r. grupy roboczej funkcjonującej w ramach Zespołu do Spraw Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z najnowszych ustaleń wynika, że:
Wśród wymienionych powodów resort wskazał na stale rosnącą liczbę odcinkowych pomiarów prędkości, a także na odpowiednią liczbę wyspecjalizowanych w tym zakresie służb, takich jak Policja i Inspekcja Transportu Drogowego. Stanisław Bukowiec zaznacza jednak, iż resort nie wyklucza podjęcia ewentualnych działań zmierzających do wprowadzenia szerszych zakresowo zmian prawnych i organizacyjnych, związanych z funkcjonowaniem straży gminnych w Polsce.