Tysiące policjantów wyjechało na drogi. Ruszyła specjalna akcja
Święta Wielkanocne to czas rodzinnych spotkań, ale też wzmożonego ruchu na drogach. Policja ostrzega – będzie intensywniej niż zwykle. Wracają Grupy SPEED, a na głównych trasach pojawią się tysiące funkcjonariuszy. Celem jest jedno - bezpieczeństwo.

W skrócie
- Policja wprowadza wzmożone kontrole drogowe na Wielkanoc, mobilizując grupy SPEED i tysiące funkcjonariuszy.
- Na drogach sprawdzana będzie trzeźwość, prędkość, pasy bezpieczeństwa oraz stan techniczny pojazdów.
- Szczególną uwagę zwraca się na pieszych, rowerzystów, motocyklistów i przestrzeganie zakazu ruchu ciężarówek.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Wielkanoc na drogach - policyjna mobilizacja
Jak przekazał PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w najbliższych dniach na drogach możemy spodziewać się około 5 tys. policjantów dziennie. Będą to zarówno standardowe patrole drogówki, jak i funkcjonariusze z grup SPEED, specjalizujących się w zatrzymywaniu piratów drogowych i kierowców, którzy przesadzają z prędkością.
Grupy SPEED mają się pojawiać głównie tam, gdzie kierowcy najczęściej lekceważą ograniczenia prędkości - czyli na trasach szybkiego ruchu i drogach krajowych.
Kontrola drogowa - co sprawdzą funkcjonariusze?
Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole. Sprawdzą trzeźwość, prędkość, pasy bezpieczeństwa i stan techniczny pojazdu. To standard, ale w tym okresie ma być to robione częściej i dokładniej.
Kierowcy powinni pamiętać, że nawet drobne usterki - np. niesprawne światła czy zużyte opony - mogą skończyć się mandatem albo zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. A to może oznaczać koniec świątecznego wyjazdu, zanim na dobre się zacznie.

Do tego dochodzi obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt, gaśnica, a także foteliki dla dzieci - wszystko może być przedmiotem kontroli. Policja przypomina też o niechronionych uczestnikach ruchu - pieszych, rowerzystach i motocyklistach, którzy właśnie teraz wracają na drogi.
Wiosenna aura sprawia, że na drogach pojawia się coraz więcej pieszych, rowerzystów oraz motocyklistów. Przypominamy więc o konieczności zachowania szczególnej ostrożności względem niechronionych uczestników ruchu drogowego
Wielkanoc to nie czas na brawurę za kierownicą. Statystyki mówią jasno
Statystyki z zeszłego roku mówią jasno - w czasie wielkanocy doszło do 225 wypadków, zginęło 30 osób, a 254 zostały ranne. Policjanci zatrzymali ponad 1000 pijanych kierowców. Takie liczby to nie tylko dane - to konkretne tragedie.
Dlatego policja zapowiada twarde podejście. Szczególny apel kierowany jest do motocyklistów, których z każdym dniem widać coraz więcej. Dodatkowo 19 kwietnia w godz. 18-22 oraz 20 i 21 kwietnia w godz. 8-22 obowiązuje zakaz poruszania się ciężarówek powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów i pojazdów specjalnych).