Rozmaitości
Jak się liczy czas pracy kierowcy?

Opublikowano
1 miesiąc temu-
przez
luzNawet jeżeli prowadzisz firmę transportową od dłuższego czasu, to rozliczanie czasu pracy kierowców może nadal budzić u Ciebie sporo wątpliwości – nie jest to łatwe zagadnienie. Jednak jego poprawne zrozumienie jest kluczowe – błędy w tym zakresie mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a kierowca i jego pracodawca narażają się na kary finansowe. Sprawdź, co warto wiedzieć o czasie pracy kierowców

Jak należy rozumieć czas pracy kierowców?
Czas pracy kierowcy został zdefiniowany w ustawie o czasie pracy kierowców – przez to sformułowanie należy rozumieć czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy obejmującej czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego. Ograniczanie czasu pracy jedynie do okresu prowadzenia pojazdu to błąd – do czasu pracy kierowcy zalicza się również szereg innych czynności, w tym choćby:
- załadowanie i rozładowanie towaru,
- utrzymanie pojazdu w czystości,
- czynności spedycyjne.
Z przywołanej ustawy wynika również, że czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.
Ile wynosi dzienny czas prowadzenia pojazdu?
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://evotax.pl/pl/uslugi/rozliczanie-czasu-pracy-kierowcow/, kierowca może spędzić na prowadzeniu pojazdu maksymalnie 9 godzin dziennie. Jednocześnie przepisy są tak skonstruowane, że od tej ogólnej zasady istnieje wyjątek – dwa razy w tygodniu kierowca może prowadzić pojazd przez 10 godzin.
Względami bezpieczeństwa podyktowana jest też pauza, jaką kierowca musi odbyć po 4,5 godzinach jazdy lub po 6 godzinach pracy. Taka przerwa musi trwać co najmniej 45 minut. Istnieje możliwość jej rozbicia na dwie części – w kolejności 15 minut i 30 minut. Równie istotne jest zapewnienie kierowcy odpoczynku dobowego i tygodniowego. Jeżeli chodzi o odpoczynek dobowy, to może on wynosić 9 lub 11 godzin. Skrócony odpoczynek dobowy jest limitowany.
Dlaczego rozliczanie czasu pracy kierowcy jest skomplikowane?
Rozliczanie czasu pracy kierowców jest skomplikowane m.in. ze względu na konieczność zachowania uwagi podczas planowania dnia (tygodnia, miesiąca) pracy kierowcy – tak, aby nie przekroczyć limitów wskazanych w przepisach. Tutaj pracodawcę lub pracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za grafiki wspomóc może dedykowane oprogramowanie.
Czas prowadzenia przez kierowcę pojazdu pozostaje w obszarze zainteresowania m.in. Inspekcji Transportu Drogowego, która jest uprawniona do przeprowadzania kontroli w tym zakresie. Z kolei prawidłowe rozliczanie czasu pracy kierowcy pozwala wyliczyć m.in. wysokość należnego mu wynagrodzenia. Ze względu na złożoność tego procesu na rynku działają biura rachunkowe oferujące swoje usługi dla firm transportowych. Jedną z nich jest Evotax – informacje o ofercie znajdziesz tutaj: https://evotax.pl/pl/.
Artykuł sponsorowany