Odkryto złoża uranu w Polsce. Lokalizacja owiana tajemnicą. "Ważne dla współpracy z Rolls-Royce SMR"

Na terenie województwa świętokrzyskiego odkryto w złożu obecność uranu, który jest wykorzystywany w reaktorach jądrowych. To ważne wydarzenie dla spółki ŚGP Industria, która współpracuje z Rolls-Royce SMR. Produkuje on bowiem reaktory SMR, które stanowią źródło czystej energii.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria w 2021 roku złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu o pozwolenie na poszukiwania złóż z zawartością uranu. Kiedy koncesja została udzielona, rozpoczęto prace, o których efektach poinformowano we wtorek 23 kwietnia.

Zobacz wideo Ludwik Sobolewski o tym jak zostać prezesem giełdy: Najlepsze rzeczy przydarzyły mi się, gdy się nie starałem

Świętokrzyskie. Odkryto obecność uranu

Na terenie województwa świętokrzyskiego odkryto w złożu obecność uranu. Prace będą kontynuowane przez kolejne miesiące, aby precyzyjnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji.

- Odnalezienie uranu jest ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju naszej współpracy z Rolls-Royce SMR - powiedział prezes zarządu ŚGP INDUTRIA S.A. Szczepan Ruman. Jak przekazał, ta współpraca dla udostępnienia Polsce reaktorów SMR będących stabilnym źródłem czystej energii, jest najważniejszym i strategicznym projektem. - Równolegle jednak patrzymy na kwestie możliwości zagospodarowania odpadu z tradycyjnych elektrowni jądrowych - zaznaczył prezes.

Spółka ma plany dotyczące redukcji odpadów. Paliwa kopalniane zostaną zastąpione?

Kolejnym celem spółki Industria w sektorze energetyki jądrowej jest dążenie do gospodarki obiegu zamkniętego w tym sektorze poprzez redukcję ilości odpadów. W tym celu dwa lata temu rozpoczęto współpracę z firmą Copenhagen Atomics, rozwijającą technologię reaktora IV generacji na stopionych solach. Taki reaktor ma możliwość powtórnego używania zużytego paliwa jądrowego z tradycyjnych reaktorów, co prowadzi do efektywnej redukcji ilości odpadów. Ponadto produkuje wysokiej jakości ciepło 500-700 stopni Celsjusza, które może zostać wykorzystane przez gałęzie przemysłu używające do generowania ciepła paliw kopalnianych. ŚGP Industria w 2023 roku zawarła z CA umowę dotyczącą potencjalnego wdrożenia jej technologii w Polsce w przyszłości.

- Energetyka jądrowa jest dynamicznie rozwijającym się sektorem, w ramach którego powstaje wiele rozwiązań służących do odmiennych zastosowań. W ŚGP INDUSTRIA S.A. kompleksowo patrzymy na rozwój sektora jądrowego, w tym różne rozwiązania, które mogą być wobec siebie komplementarne i zwiększać atrakcyjność energetyki jądrowej jako całości dla przyszłych pokoleń - powiedział prezes Szczepan Ruman.

ŚGP Industria jest właścicielem trzech kopalni znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Firma eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, które są wykorzystywane jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. Spółka od trzech lat realizuje działania mające na celu rozwój źródeł czystej energii, dekarbonizacji energochłonnego przemysłu oraz produkcji czystej energii i czystego wodoru poprzez projekty z zakresu rozwoju gospodarki wodorowej. - Gospodarka zamkniętego obiegu jest tym, co przyświeca nam od początku prac nad Centralną Doliną Wodorową, w ramach której dążymy do zagospodarowania naszych odpadowych wód pokopalnianych do produkcji czystego wodoru jako paliwa dla maszyn górniczych i ciężkiego transportu, zastępującego używany dziś olej napędowy - poinformował prezes Szczepan Ruman.

Czy jesteś zwolennikiem pozyskiwania czystej energii?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.