Za co płacimy kupując opony premium? Eksperci odpowiadają

Zakup opon to najczęściej inwestycja na kilka lat. Wielu kierowców zastanawia się, czy warto w związku z tym wydać nieco więcej na opony premium. Eksperci Goodyear przygotowali listę argumentów, która pokazuje, że opony z najwyższej półki nie tylko lepiej spisują się na drodze, ale w dłuższej perspektywie okazują się też ekonomicznym wyborem.

Przebieg, trwałość, opłacalność

Paradoks w kwestii opon polega na tym, że wybór droższego modelu z segmentu premium pozwoli nam realnie zaoszczędzić w dłuższym terminie. Wystarczy odnieść jednorazowy wydatek do trwałości opony. Jak ocenić trwałość opony? Odpowiedzią są niezależne testy.

Renomowany niemiecki magazyn motoryzacyjny Auto Bild w swoim rankingu opon letnich zestawił przebiegi osiągnięte przez 20 modeli [1]. Na pierwszym miejscu znalazły się opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 z wynikiem 63 200 kilometrów - to dwukrotnie dłuższy dystans niż opona z ostatniego miejsca rankingu.

Porównanie opon przy zestawieniu ceny do przebiegu wykazało też, że opona Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 była w tej grupie najtańsza - z kosztem 8,70 euro na 1000 kilometrów, czyli aż o niemal połowę mniejszym niż średnia dla ostatnich siedmiu opon w zestawieniu [2].

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 Materiał Promocyjny Goodyear

Inwestycja w bezpieczeństwo

Jak duże różnice w drodze hamowania występują między poszczególnymi modelami? Mogą być znaczące, co pokazuje kolejny test wspomnianego już magazynu Auto Bild , który porównał drogę hamowania 50 różnych modeli opon letnich [3]. Próby przeprowadzono na mokrej oraz suchej nawierzchni.

Test wykazał, że opona premium  od Goodyear - w porównaniu z oponą, która zajęła ostatnie miejsce w rankingu - miała drogę hamowania krótszą o 15 metrów na mokrej nawierzchni przy prędkości 80 km/h i krótszą o 7 metrów na suchej nawierzchni przy prędkości 100 km/h. 

Korzyści ze stosowania opon letnich premiumKorzyści ze stosowania opon letnich premium Materiał Promocyjny Goodyear

Znaczenie poprawnej konserwacji

Najlepszą oponę można zepsuć niewłaściwą konserwacją czy użytkowaniem, dlatego pamiętaj o kilku kluczowych zasadach sformułowanych przez ekspertów Goodyear: 

  • Regularnie kontroluj stan opon, zwracając uwagę na ewentualne uszkodzenia oraz głębokość bieżnika. Zużycie opon ma znaczący wpływ na przyczepność, zwłaszcza na mokrych nawierzchniach, ponieważ zużyty bieżnik nie odprowadza wody efektywnie.
  • Kontrola ciśnienia w oponach powinna być przeprowadzana co miesiąc. Niewłaściwe ciśnienie, oprócz zwiększenia zużycia paliwa, prowadzi do szybszego zużywania się opon i, w ekstremalnych przypadkach, może być przyczyną awarii. Zaleca się ścisłe stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie ciśnienia w oponach, które znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Unikaj używania opon o indeksie nośności niższym niż zalecany.
  • O ile to możliwe, unikaj zderzeń z krawężnikami i przejazdów przez wyboje. Ponadto, wybieraj najbardziej optymalne trasy oraz zachowuj płynność jazdy, przyczyni się to do wydłużenia żywotności opon i zwiększenia efektywności paliwowej.

Źródło:

[1], [2] AutoBild test opon letnich 2023, porównanie 20 opon letnich pod względem przebiegu.

[3]  AutoBild test opon letnich 2023, porównanie 50 opon letnich na hamowanie na mokrej nawierzchni przy 80 km/h, hamowanie na suchej nawierzchni przy 100 km/h, rozmiar opony 225/45R18, samochód testowy BMW serii 3.

Materiał promocyjny marki Goodyear.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.