Droga ekspresowa S14. Kto zbuduje łącznik z obwodnicą?

1 rok temu

Tym samym Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce, otoczona jest całym tzw. ringiem, przy czym z zachodniej części nie można korzystać w pełni, ponieważ nie wybudowano jeszcze łącznika od ul. Szczecińskiej do drogi ekspresowej S14 (węzeł Aleksandrów Łódzki).

Droga ekspresowa S14. Ile będzie kosztować budowa łącznika?

Obecnie inwestycja jest na etapie przetargu. Łącznik (DK72) będzie miał nieco ponad 1 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pobocze o szerokości od 1,25 do 2,3 m. Powstanie w oparciu o obowiązującą dokumentację (projekt węzła Aleksandrów Łódzki, znajdującego się na oddanym w 2022 r. fragmencie drogi ekspresowej S14, pierwotnie przewidywał łącznik).

W przetargu na budowę łącznika z drogą ekspresową S14 złożono trzy oferty:

  • Trakcja – 25,7 mln zł
  • Budimex – 21,7 mln zł
  • Strabag – 26,5 mln zł.

Budowa odcinka potrwać ma 11 miesięcy (bez okresów zimowych). GDDKiA informuje, iż planowany łącznik to bardzo istotny element infrastruktury drogowej dla miasta, pozwalający połączyć węzeł Aleksandrów Łódzki z zachodnią częścią Łodzi, w tym z ogromnym osiedlem Teofilów, gdzie znajduje się także duży obszar przemysłowy.

Obwodnica Łodzi od północy biegnie autostradą A2, od wschodu A1, od południa trasą S8 i od zachodu drogą ekspresową S14.

Idź do oryginalnego materiału