Daimler Truck i ARX Robotics planują współpracę

3 dni temu

Strony podpisały w tym celu list intencyjny. Celem jest wspólne napędzanie kolejnej generacji rozwoju cyfrowego w dziedzinie pojazdów wojskowych.

Przedsiębiorstwa chcą w przyszłości zintegrować robotykę i technologie AI firmy ARX Robotics z platformami pojazdów Daimler Truck, a tym samym osiągnąć większą łączność sieciową, funkcjonalność i wydajność pojazdów. Szczególnie warianty pojazdów wojskowych typoszeregów Unimog i Zetros, które są opracowywane, produkowane i sprzedawane przez Mercedes-Benz Special Trucks, dzięki modułom czujników i systemu oraz zastosowaniu sztucznej inteligencji będą mogły realizować szersze zakres zadań. Oprócz połączenia sieciowego, w centrum uwagi znajduje się obsługa zdalna i autonomiczna jazda w terenie. Nowe możliwości cyfrowe są oparte na innowacyjnym systemie operacyjnym Mithra OS firmy ARX Robotics. Obie firmy ściśle ze sobą współpracują, aby stale rozwijać technologię na podstawie doświadczeń.

Daniel Zittel, Head of Defence Sales, Mercedes-Benz Special Trucks:
Obecnie inwestujemy i rozwijamy się w sektorze obronnym, aby jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby klientów i oferować specjalistyczne rozwiązania do zadań wojskowych. Cieszymy się na współpracę z ARX Robotics, jednym z wiodących start-upów w dziedzinie autonomicznych systemów lądowych. Cyfryzacja i sztuczna inteligencja odegrają kluczową rolę w sektorze obronnym, zwłaszcza w cyberobronie, logistyce obronnej i współpracy międzynarodowej.

Marc Wietfeld, współzałożyciel i CEO ARX Robotics:
Przyszłość wojsk lądowych jest definiowana przez oprogramowanie, ponieważ tylko w ten sposób mogą one działać w ściśle połączonych sieciach w razie potrzeby. Nowoczesne pojazdy powinny zatem być w stanie włączyć najnowsze oprogramowanie i moduły sztucznej inteligencji, aby stać się wydajną częścią sił zbrojnych NATO. Rozwiązania firmy ARX Robotics, stosowane w pojazdach terenowych Mercedes-Benz Special Trucks, mogą zapewnić znacznie większą wydajność w sektorze pojazdów obronnych. Nasz planowany wspólny projekt jest zgodny z europejskim podejściem i ma na celu wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności europejskiego przemysłu obronnego.

Dzięki modernizacji sprzętu i integracji systemu operacyjnego Mithra OS, floty pojazdów będą mogły łączyć się z innymi systemami zdefiniowanymi przez oprogramowanie, takimi jak kompatybilne pojazdy lub drony. Ułatwia to skoordynowanie różnych jednostek.

Jest to szczególnie ważne w przypadku operacji wielodomenowych, tj. misji, które obejmują jednoczesne działanie na ziemi i w powietrzu.

Sercem technologicznym jest ARX Core, centralna jednostka obliczeniowa i sieciowa, która będzie montowana w pojazdach i obsługuje integrację różnych czujników, kamer i systemów radiowych. Umożliwia to rozpoznawanie obiektów oraz szybkie pozyskiwanie i przesyłanie danych w połączeniu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Powinno to umożliwić pojazdom na przykład samodzielne znalezienie najlepszej trasy na wolnym terenie, zdalne usuwanie min naziemnych lub ewakuację rannych z obszarów zagrożenia bez narażania członków załogi na niebezpieczeństwo.

W pierwszym kroku prototypy Mercedes-Benz Zetros zostaną wyposażone w cyfrowe systemy firmy ARX Robotics. Po technicznej realizacji partnerzy chcą przetestować różne scenariusze zastosowania i umożliwić innym typom pojazdów, takim jak Unimog, kompleksową łączność sieciową, teleoperację i autonomiczną jazdę w terenie.

ARX Robotics i Mercedes-Benz Special Trucks stosują podejście polegające na wyposażaniu istniejących i nowych pojazdów w funkcje cyfrowe lub ich doposażaniu, aby w jak najlepszy sposób przyczynić się do odnowienia floty pojazdów NATO. Dwukierunkowe podejście umożliwia szybsze wdrożenie i lepsze wykorzystanie istniejących zasobów.

Idź do oryginalnego materiału