Czy można myć rower na myjni? Pamiętaj o jednym szczególe, zanim wciśniesz przycisk

4 godzin temu
Czy na myjni samoobsługowej można umyć rower? To szybki i tani sposób doprowadzenie do zadowalającego stanu jednośladu. Nie każdy go jednak rekomenduje. Przedstawiamy zagrożenia wynikające z tej metody.
Kwestia utrzymania czystości dwóch kółek jest istotna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także sprawności i wydajności pojazdu. W końcu regularność i dokładność to klucz do dbania o każdy komponent. Usuwanie błota i brudu przedłuża żywotność części i zmniejsza ryzyko awarii. Myjnia samochodowa samoobsługowa wydaje się być kuszącą i wygodną opcją, aby w mgnieniu oka rower błyszczał czystością.


REKLAMA


Zobacz wideo Iwona Pavlović dostała od Beaty Tyszkiewicz przepis na sernik... w formie listu! [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy na myjni samoobsługowej można umyć rower? To wiąże się z ryzykiem
Chcąc skorzystać z myjni samoobsługowej w celu umycia roweru, warto wcześniej zapoznać się z obowiązującym na niej regulaminem. zwykle jednak większość z nich dopuszcza taką możliwość. Warto jednak mieć na uwadze, iż nie zawsze można korzystać z własnych detergentów.


Myjnie samochodowe kuszą wygodą czyszczenia, jednak nie zawsze są bezpieczne dla "stalowych rumaków". Powód? Wysokie ciśnienie wody może wypłukać smar z łożysk, uszkodzić przerzutki czy hamulce. Ryzykujemy też uszkodzeniem lakieru, naklejek lub wnikaniem wilgoci do ramy. To wszystko może prowadzić do kosztownych napraw i rozwoju korozji. Dlatego też wiele osób przy czyszczeniu jednośladu poleca postawić na ostrożność i delikatniejsze metody. Przykładowo, lepszym rozwiązaniem będzie manualne mycie z użyciem łagodnych środków czyszczących i miękkiej gąbki. To pozwala na kontrolę procesu czyszczenia, tym samym minimalizując widmo ewentualnych uszkodzeń.


rower Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Czy mogę umyć rower na myjni? Trzymaj się tych kilku kluczowych zasad
jeżeli mimo wszystko chcesz podjąć ryzyko i umyć rower na myjni bezdotykowej, zachowaj ostrożność i stosuj się do niżej wymienionych zasad.


Wybierz myjnię z programem czystej wody, bez chemii i o najniższym ciśnieniu, a także ze stojakiem na rower. To ułatwia i zabezpiecza cały proces.
Zdemontuj akcesoria i delikatne elementy (błotniki, uchwyty na bidony, ewentualne lampki), ustaw rower stabilnie.
Trzymaj lancę co najmniej metr od roweru i nie kieruj strumienia bezpośrednio na łańcuch, przerzutki ani łożyska. Stosuj zasadę "od góry do dołu", tak by zaschnięty brud swobodnie spływał.
Opłucz błoto wodą pod kątem, aby ciśnienie odrzucało zanieczyszczenia w przeciwnym kierunku. Użyj delikatnego detergentu, a silniejszy strumień używaj tylko z większej odległości.
Spłucz rower wodą destylowaną, osusz mikrofibrą i nasmaruj łańcuch, omijając hamulce i felgi.
Idź do oryginalnego materiału