Ciche Miasto II. Policjanci wystawili mandaty na ponad 100 tys. zł

3 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Mandaty na 100 tys. zł wystawili warszawscy policjanci kierowcom i motocyklistom podczas trwającej tydzień akcji "Ciche Miasto II". Na celowniku znaleźli się fani motoryzacji, którzy tuningowali swoje pojazdy.


Tylko w ciągu piątkowego wieczoru i nocy z piątku na sobotę policjanci skontrolowali 55 pojazdów. W 16 przypadkach użyto sonometru, czyli urządzenia do mierzenia głośności wydechu. Efektem było zatrzymanie 16 dowodów rejestracyjnych i wystawienie 37 mandatów.


"Ciche Miasto II". Kontrola szyb, świateł i wydechów


Jednak podczas akcji "Ciche Miasto II" policjanci zwracali uwagę nie tylko na zbyt głośne wydechy. Kontrolowane były również inne modyfikacje - np. oświetlenia, a także przyciemniane szyby. Przypomnijmy, iż zbyt ciemne przednie boczne szyby były przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego Skody, którą wożony był Jarosław Kaczyński, tyle tylko, iż w tamtym przypadku do policyjnej interwencji konieczne było zgłoszenie świadka.Reklama


Samochód poruszający się po drogach powinien spełniać odpowiednie wymogi techniczne, w tym te dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z brzmieniem art. 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu na drogach powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zakłócało m.in. spokoju publicznego.


W przypadku ciemnych szyb możliwie jest oklejanie szyb tylnych bocznych i tylnej, natomiast przepuszczalność szyb przednich bocznych musi wynosić 70 proc. i tyle najczęściej wynosi fabrycznie. Stąd każda ciemna folia na szybach przednich bocznych jest podstawą do zatrzymania dowodu. Warto dodać, iż policjanci maja na wyposażeniu urządzenia do mierzenia przepuszczalności światła.


W tydzień wystawiono mandaty na 100 tys. zł


W trakcie akcji "Ciche Miasto II" policjanci kontrolowali również prędkość i sprawdzali kierowców pod kątem posiadanych uprawnień, stanu trzeźwości, czy też kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających.
Od 14 do 21 września warszawscy policjanci skontrolowali w sumie 255 pojazdów, wystawili 213 mandatów na łączną kwotę ponad 100 tys. zł, wykonali 38 badań sonometrem, zatrzymali 50 dowodów rejestracyjnych oraz 33 prawa jazdy. Ponadto trzy razy skierowali wnioski o ukarania kierowcy przez sąd.
Idź do oryginalnego materiału