Bill Gates stawia na grafit z metanu. To najważniejszy surowiec do produkcji baterii

2 miesięcy temu

Firma Molten Industries, wspierana między innymi przez Billa Gatesa, może znacznie ułatwić proces produkcji baterii litowo-jonowych. Opracowany przez nią proces bowiem pozwala na wytwarzanie grafitu, kluczowego składnika akumulatorów, z metanu – gazu cieplarnianego, który stanowi niemały problem dla środowiska.

Grafit z odpadów, czyli nowe życie dla metanu

Molten Industries wykorzystuje metan pochodzący z różnorodnych źródeł, takich jak gospodarstwa mleczne, oczyszczalnie ścieków czy składowiska odpadów. W jej rękach ten gaz przestaje być tylko gazem cieplarnianym, a staje się cennym surowcem wykorzystywanym do wytwarzania grafitu – surowca niezbędnego do produkcji baterii zasilających nasze smartfony, samochody elektryczne i wiele innych urządzeń.

Proces transformacji metanu w grafit odbywa się dzięki pirolizy – techniki polegającej na podgrzewaniu gazu do wysokich temperatur w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu metan rozkłada się na grafit i wodór, przy czym cały proces jest zasilany energią odnawialną i podobno nie powoduje emisji dwutlenku węgla.

Dlatego, iż proces produkcyjny wykorzystywany przez Molten Industries wytwarza również wodór, jest on szczególnie atrakcyjny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. W końcu, wodór może być paliwem, choć oczywiście na tym jego zastosowania się nie kończą.

Tą baterię trzeba będzie ładować raz na 50 lat. Taka technologia ma trafić do telefonów

Sposób na oszczędności

Warto dodać, iż grafen produkowany przez Molten Industries jest nie tylko z pozytywnym wpływem na środowisko, ale też konkurencyjny cenowo w porównaniu z tradycyjnymi źródłami tego surowca. To dlatego, iż w tej chwili Chiny kontrolują większość globalnego łańcucha dostaw grafitu. Ten fakt przyciągną uwagę inwestorów, w tym funduszu Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, który wsparł projekt kwotą 25 milionów dolarów.

W tej chwili Molten Industries ma już pilotażowy reaktor, który ma potwierdzić skuteczność i wydajność opracowanej technologii. Firma planuje również budowę większego zakładu produkcyjnego, który będzie w stanie wytwarzać 500 kg wodoru i 1500 kg grafitu dziennie. Uruchomienie tego zakładu planowane jest na przyszły rok.

Ludzie odbijają się od elektryków. Tęsknią za swoimi dieslami

Źródło: Bloomberg, fot. tyt. Canva

baterie
Idź do oryginalnego materiału