Bezpieczne ferie bez mandatów

moto-przestrzen.pl 3 godzin temu

W ostatni weekend rozpoczęły się ferie zimowe w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Blisko połowa Polaków planujących wyjazdy, wybiera w tym roku wypoczynek w górach. Najnowsze dane Volvo obrazują to, z jakimi wyzwaniami mierzą się podróżujące rodziny podczas wyjazdów na zimowy odpoczynek. Okazuje się, iż ponad połowa polskich kierowców (53%) obawia się jazdy w trudnych warunkach zimowych. 29% rodziców nie radzi sobie z nudą dzieci, a co piąty kierowca źle zabezpiecza sprzęt zimowy czym naraża się także na mandat.

Ferie zimowe to dla wielu Polaków czas wyjazdów w górskie rejony kraju bądź do popularnych ośrodków narciarskich. Drogi prowadzące do zimowych kurortów są w tym okresie szczególnie zatłoczone, a warunki atmosferyczne bywają nieprzewidywalne. Kierowcy muszą zmierzyć się nie tylko z trudnymi warunkami na drodze, ale także z wyzwaniami związanymi z transportem sprzętu zimowego i zapewnieniem bezpieczeństwa oraz komfortu najmłodszym pasażerom. adekwatne przygotowanie do takiej podróży może znacząco wpłynąć na jej bezpieczeństwo i spokojny przebieg.

Rodzinne podróże – komfort i bezpieczeństwo przede wszystkim

Według wyników badania Volvo, rodzice za kierownicą mierzą się z wieloma wyzwaniami. Nuda i niekończące się pytania najmłodszych to utrapienie 29% ankietowanych. Uwagę na to szczególnie zwracają kierowcy, przed którymi dłuższe trasy – z północy i centralnej Polski. Do rozproszenia uwagi prowadzącego samochód rodzica dochodzi w 23% przypadkach, przy czym odsetek ten jest najwyższy w województwie pomorskim, gdzie problem ten dotyka aż 38% ankietowanych. Małgorzata Paleczny, fizjoterapeutka i ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci w podróży radzi, by postoje podczas dłuższej jazdy robić co ok. 3 godziny w przypadku dzieci starszych, a co dwie, jeżeli poruszamy się z młodszymi dziećmi. Warto wtedy wyjąć dziecko z fotelika po to, by mogło się rozprostować. To istotny aspekt, który ma wpływ na prawidłowy rozwój motoryczny dziecka, ale także wspiera odpowiednią postawę jego ciała w przyszłości.

Z nudą dzieci w trakcie podróży, warto zdaniem fizjoterapeutki, walczyć przy pomocy np. ze słuchowisk. W przypadku młodszych niemowląt sprawdza się także m.in. wybór odpowiedniego czasu podróży (w czasie najdłuższej drzemki) lub zabawka, gryzak bądź miękka książeczka, z którą dziecko nie miało do czynienia wcześniej. Warto pamiętać o tym, aby akcesoria nie były przechowywane „luzem” w samochodzie. W przypadku kolizji, mogą one stanowić zagrożenie dla podróżujących. Dobrym sposobem na zobrazowane dziecku tego, jak „daleko jeszcze” jest zdaniem ekspertki wykorzystanie np. kawałka sznurka lub tasiemki i zaznaczanie supełkami miejsc, w których dziecko zadaje pytanie.

Na bezpieczeństwo podróży z dziećmi składa się kilka czynników. Oczywiście najważniejsze są podstawowe zasady bezpiecznego przewożenia dziecka w samochodzie, ale nie bez znaczenia jest także zadbanie o jego komfort – wygodną pozycję, ubranie, odpowiednią temperaturę w czasie jazdy, nawodnienie, unikanie przekąsek zawierających cukry proste oraz zdrową dawkę ruchu, zarówno przed, jak i po podróży, a także w czasie postojów. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy zależy nam również na tym, aby podróż z dzieckiem była możliwie jak najbardziej spokojna. najważniejszy jest odpowiedni dobór fotelika – powinien być on dopasowany do wieku, wzrostu i masy ciała dziecka, a jego bezpieczeństwo powinno być potwierdzone odpowiednimi testami. Tak długo, jak to tylko możliwe, dziecko powinno podróżować w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Proporcje ciała dziecka są inne niż u dorosłego, a jego mięśnie są słabsze, dlatego podróżowanie tyłem jest zdecydowanie bezpieczniejsze – podkreśla Małgorzata Paleczny.

Badanie pokazuje także rosnącą świadomość rodziców w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W województwie opolskim aż 69% rodziców szczególnie dba o prawidłowe zapięcie dzieci w fotelikach. Na Dolnym Śląsku ponad połowa ankietowanych deklaruje, iż zawsze przewozi dzieci na tylnych siedzeniach, co znacząco zwiększa ich bezpieczeństwo w razie kolizji. Rodzice nie zdają sobie jednak sprawy z niebezpieczeństwa związanego z przewożeniem dzieci w grubej odzieży zimowej w fotelikach samochodowych – aż 92% badanych popełnia ten błąd.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych, pasy w foteliku powinny być prawidłowo i odpowiednio mocno dopięte. Wkładając palec pod taki pas, nie powinniśmy mieć takiego zakresu ruchu, by móc go uszczypnąć. U dzieci, które korzystają z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby pas przebiegał przez środek barku, a jego dolna część przez biodra, a nie brzuch – to najważniejsze dla uniknięcia urazu narządów wewnętrznych – dodaje ekspertka.

Fizjoterapeutka alarmuje, by nie przewozić dzieci w odzieży wierzchniej. Uniemożliwia to prawidłowe dociągnięcie pasów i stwarza ryzyko wypadnięcia dziecka z fotelika podczas ewentualnej kolizji czy nagłego hamowania. Poza tym, odzież wierzchnia ogranicza swobodę ruchów oraz uniemożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Takie niepozorne kwestie mogą być powodem rozdrażnienia dzieci. Brak możliwości swobodnego poruszania się może być dla nich silnym stresorem. Oznacza to, iż zasoby ich energii gwałtownie się wyczerpują, a co za tym idzie, zaczynają marudzić.

Bezpieczny transport sprzętu zimowego, czyli jak przewozić narty

Narty, deski, sanki i inny zimowy sprzęt to bagaż, który często zabieramy na ferie, a który ma swoje gabaryty i wagę. Jego nieprawidłowe zabezpieczenie może spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Eksperci Volvo zalecają korzystanie z bagażników dachowych lub boksów z odpowiednim mocowaniem. Alternatywą są specjalne torby i pokrowce do przewozu wewnątrz pojazdu, mocowane do uchwytów w bagażniku lub pasów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, iż w niektórych krajach, np. Austrii i Włoszech, nieprawidłowy przewóz sprzętu zimowego (wewnątrz kabiny samochodu) może skutkować wysokim mandatem.

Z badania Volvo wynika, iż 21% Polaków regularnie przewozi zimowy sprzęt sportowy i aż 19% kierowców doświadczyło niebezpiecznej sytuacji z powodu jego niewłaściwego zabezpieczenia. Przestrogą dla kierowców powinny być statystyki z województwa lubelskiego, gdzie aż 70% kierowców przewozi zimowy sprzęt w bagażniku i 40% z nich doświadczyło niebezpiecznego przesunięcia się ekwipunku podczas jazdy.

Łańcuchy czy skarpety śnieżne? Obowiązkowy ekwipunek na zimową podróż

Ważnym aspektem związanym z bezpieczeństwem podczas zimowej jazdy jest korzystanie ze sprzętu zabezpieczającego samochód przed np. wpadnięciem w zaspy. W Czechach, Francji, Słowacji i we Włoszech obowiązkowe jest posiadanie i stosowanie łańcuchów lub skarpet na koła w określonych warunkach. W Szwajcarii nie ma takiego obowiązku. Dlatego, by uniknąć mandatów za naruszenie przepisów, zawsze przed podróżą zagraniczną należy sprawdzić lokalne przepisy.

Skarpety śnieżne stanowią praktyczną alternatywę dla łańcuchów śnieżnych, zapewniając zwiększoną przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach. Stosuje się je na dwóch kołach napędowych o średnicy min. 21 cali. Zapewniają lepszą trakcję, skracają drogę hamowania i zwiększają kontrolę nad pojazdem. Należy pamiętać, iż maksymalna dopuszczalna prędkość z założonymi skarpetami wynosi 50 km/h, a ich użytkowanie jest zabronione na drogach bez śniegu lub lodu.

Obowiązek stosowania skarpet śnieżnych lub ich dopuszczenie jako alternatywy dla łańcuchów, różni się w zależności od kraju – ich stosowanie jest możliwe na terenie całej Unii Europejskiej, z wyjątkiem Austrii, w sytuacji gdy użycie łańcuchów śnieżnych jest obowiązkowe. Przed podróżą w regiony górskie lub obszary o trudnych warunkach zimowych zaleca się sprawdzenie lokalnych przepisów.

Bezpieczna podróż w okresie zimowym stanowi wypadkową wielu czynników – odpowiedniego przygotowania samochodu, adekwatnego zabezpieczenia przewożonego sprzętu oraz szczególnej troski o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów. Warto poświęcić dodatkowy czas na adekwatne przygotowanie się do podróży – każda dodatkowa chwila może uratować zdrowie, a choćby życie. W Volvo bezpieczeństwo od zawsze stanowi priorytet. Marka nie tylko projektuje jedne z najbezpieczniejszych samochodów na świecie, ale również aktywnie edukuje kierowców w zakresie świadomej i bezpiecznej jazdy oraz udostępnia rozwiązania technologiczne.

Idź do oryginalnego materiału